7 tévhit a hőszivattyúval történő padlófűtésről
7 tévhit a hőszivattyúval történő padlófűtésről.
Bár egyre többen választják a hőszivattyúval történő padlófűtést, még mindig akadnak tévhitek a rendszer működésével, hatékonyságával és költségeivel kapcsolatban. Most felsorakoztatjuk a 7 legnépszerűbb tévhitet és segítünk eloszlatni a kételyeket a hőszivattyús padlófűtésről.
Tévhit #1: A padlófűtés kiépítése nagyon drága
Való igaz, hogy a padlófűtés kiépítése nem tartozik a legolcsóbb fűtési technológiák közé. A hagyományos, radiátoros fűtéssel összehasonlítva körülbelül 30%-kal drágább a padlófűtés kiépítése, azonban hosszútávon megtérül az ára. Ennek oka, hogy mivel a padlófűtés alulról, a talpunk alól szolgáltatja a hőt, sokkal intenzívebb hőérzetet biztosít, mint a radiátorok, melyek csupán a levegőt melegítik. Padlófűtés esetén 2°C-kal alacsonyabb hőmérséklet képes ugyanolyan kellemes hőérzetet biztosítani, mint a 2°C-kal magasabb radiátoros fűtés. Ez a gyakorlatban 10-14% energia-, azaz költségmegtakarítást jelent!
Tévhit #2: A hőszivattyú rendszerek kiépítése is hatalmas költségekkel jár
A hőszivattyús rendszerek szintén nem a legolcsóbb megoldásnak számítanak, hiszen komplex rendszert kell kiépíteni a megfelelő működéshez. Ennek ellenére a hőszivattyú rendszer kifejezetten megéri a kezdeti befektetést, hiszen 1 kW áramból 4,5 kW hőenergiát tud előállítani! Összehasonlításként egy elektromos fűtőpanel ezzel szemben 1 kW árammal 1 KW hőenergiát termel, azaz hosszútávon sokkal költségesebb elektromos fűtőpanelt választani. Ha konkrét rezsiköltségeket nézünk, akkor akár 40-60 000 Ft-os különbség is lehet a két fűtőrendszer üzemeltetése között. Mivel sem a padlófűtés, sem a hőszivattyús rendszer telepítése nem tartozik a legolcsóbb lehetőségek közé, elsőre ijesztőnek tűnhet, de a későbbiekben nem kell aggódnia a magas fűtésszámlák miatt, hiszen a lehető leghatékonyabb megoldást választotta. Amennyiben hőszivattyús rendszerrel szeretné padlófűtését üzemeltetni, már 1 500 000 forinttól van elérhető minőségi termék a piacon. A megtérülési ideje gyorsabb mint más fűtési rendszerek.
Tévhit #3: Kényelmetlenül lassan melegszik fel a ház padlófűtéssel
Minden pletykának, így minden tévhitnek is van alapja. A padlófűtés valóban lassabban melegíti fel a lakást, mint a radiátor, viszont nem annyira lassan, hogy ez kellemetlenséget okozzon. Mint említettük, mivel közvetlenül érintkezünk a hővel, azaz a talpunk a padlóval, sokkal intenzívebben kialakul bennünk a hőérzet, mint a radiátorok esetében, melyek csak a levegőt melegítik. Ez ellensúlyozza a folyamat lassabb voltát, amely egyáltalán nem kényelmetlenül hosszadalmas. Sőt, a padlófűtő rendszer tartja a hőt, így ha egyszer felmelegedett, akkor hosszú ideig biztosítja a kellemes hőmérsékletet.
Tévhit #4: A hőszivattyús padlófűtés teljesítménye alacsony
A hőszivattyús padlófűtés az egyik legjobb hatásfokkal rendelkező fűtési rendszer, hiszen a padló felülete nagy, azaz alacsonyabb fűtővízzel járatva is képes akkora mennyiségű hő leadására, mint egy magasabb hőmérsékleten üzemelő radiátor. Tehát a kevesebb több elve tökéletesen működik a hőszivattyús padlófűtés esetén. Monoblokk rendszer telepítésével 35 fokos előremenő vízzel kényelmesen pár óra alatt felmelegítheti ingatlanát, akár online vezérléssel is. Amíg Ön úton van haza, a hőszivattyús rendszer teszi a dolgát.
Tévhit #5: Egészségtelen beltéri levegőt biztosít a padlófűtés
Talán ez a legnagyobb tévhit, hiszen a padlófűtés minden szempontból egészséges, nem mozgatja a port, tulajdonképpen semmit nem csinál vele. A radiátor ezzel szemben folyamatosan áramoltatja a levőt, és ezzel együtt a levegőben keringeti port. Emellett a padlófűtés biztosítja a legegészségesebb és legkellemesebb érzetet, mely a „hideg fej, meleg láb” kombinációja.
Tévhit #6: A hőszivattyú szennyezi a környezetet
Ha az előző volt a legnagyobb, akkor ez a tévhit szorosan követi a sorban, hiszen a hőszivattyú az egyik leg környezettudatosabb fűtési megoldás. Mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy igényelhető rá olcsó fűtési tarifa is, azaz a lehető legkedvezőbb áram ár. Ha napelemes rendszert is kiépítünk, akkor pedig akár 100%-ban környezetbarát fűtési rendszert is kialakíthatunk.
Tévhit #7: Meghibásodás, felújítás esetén az egész padlónak annyi
Van egy jó hírünk: a padlófűtést kizárólag úgy hagyják jóvá és adják át a szakemberek, hogy nyomáspróbának vetették alá, azaz ha egyszer helyesen kialakították, akkor nem tud elromlani. Maximum működés közben lehetséges levegősödés, de ezt egy egyszerű szivattyú vagy hidraulikai elem beszabályozással meg lehet oldani – a padlót tehát nem szükséges bontani. Felújítás során pedig kizárólag akkor kell a padlót eltávolítani, ha burkolatcsere céljából történik maga a felújítás. A készülék bármikor cserélhető, akár bővíthető használati meg víz tárolóval, vagy radiátorokkal.
Bízunk benne, hogy cikkünk rávilágított arra, hogy nincs mitől félnie a hőszivattyús padlófűtéssel kapcsolatban. Ha kérdései merültek fel, akkor pedig keressen minket elérhetőségeink egyikén, állunk rendelkezésére!