Skip to content

Monoblokk hőszivattyú

Monoblokk hőszivattyúk.

Fűtési rendszerünk korszerűsítésére elérhető alternatíva monoblokk hőszivattyú melyik ár/érték arányban is kifejezetten jó választás a levegő-víz hőszivattyúk között. A monoblokk hőszivattyú is a kültéri egységen keresztül a környezet levegőjéből gyűjti be a hőt amelyet a hőszivattyúban található kompresszor hevít fel (összenyom) és ez a forró energiát juttatja el a beltéri egységbe amely átadja az összegyűjtött hőt a folyadéknak, amit hevíteni szeretnénk. Tehát a hatékony fűtéshez szükség van egy egységre amelyik begyűjti a léghőt, majd a kompresszor felmelegíti, és a beltéri egység kisugározza. A művelet addig ismételhető ameddig van áram, hiszen az áram segítségével üzemeltetjük az egész rendszert.

A monoblokk hőszivattyúk a legkedveltebb rendszerek padlófűtés korszerűsítéskor, mert esztétikusan telepíthető, nincs kazánházra szükség, így helytakarékos. A rendszer természetesen bővíthető HMV tárolóval is, amennyiben használati meleg víz készítés is fontos szempont. A készülék hatékonyság javítható akár -15 fok alatt is, kiegészítő fűtőpatronokkal. Ezen egységek külön megvásárolhatók.

monoblokk-hoszivattyu

A monoblokk hőszivattyús rendszernél nem az árammal fűtünk, mint egy olaj vagy lapradiátorral (elektromos hősugárzóval) hanem csak a hőszivattyút, illetve az inverteres kompresszort üzemeltetjük. A hő felvételt és leadást külön zárt gázkörben végzi a berendezés amelyikben a régi freon gáz helyett a manapság már a környezetbarát R32 töltőgázt használjuk. Nagy különbség van az elektromos fűtés és a hőszivattyús fűtés között mert az elektromos radiátornál 1/1 az energiafelhasználás, a hőszivattyúknál pedig akár 1/5 azaz egy rész áramból 5 rész fűtési energiát állít elő a rendszer. Egyszerűbben megfogalmazva, ha egy ház fűtése 100 ezer forint havonta az elektromos radiátorral, akkor ugyanez hőszivattyúval kevesebb mint 20 ezer forintból megoldható hőszivattyúval. Sőt az áram is jóval olcsóbb ezeknél a rendszereknél, ugyanis az állam támogatja a megújuló energiával való fűtést, hiszen nem szennyezzük vele a környezetet, nincs korom és gáz kibocsátás, nincs szén-dioxid szennyezés és káros égéstermék sem. Ezért az elektromos művek a hőszivattyúk üzemeltetésére kedvező áron biztosítja az áramot. Ezért kedvezményes tarifa igényelhető a készülékekhez.

A levegő-víz hőszivattyús rendszerek – monoblokk vagy split – számos energiatakarékos lehetőséget kínálnak az otthoni fűtési és melegvíz-rendszerhez. A hagyományos gáz-, olaj- vagy szilárd tüzelőanyag-rendszer lecserélésével az AWHP jelentősen csökkentheti a szén-dioxid-kibocsátást és az energiafelhasználást. A külső levegőből származó természetes energia felvétele miatt a készülék kevesebb energiát fogyaszt, mint a hagyományos fűtési rendszerek. Ezek sikeresen működnek alacsony hőmérsékleten is. Egy átlagos Split hőszivattyú például 100%-os kapacitással dolgozik akár -25°C-os hőmérsékleten is és nagyon ritka, hogy nálunk ilyen alacsony hőmérséklet legyen, bár előfordulhat.

A split és monoblokk kifejezések arra utalnak, hogy a rendszert hogyan kell elhelyezni az épületben. A split vagy osztott rendszerek állnak egy kültéri és egy vagy több beltéri egységből. A monoblokk egy kicsit olyan, mint egy kombi kazán és szó szerint egy „egyblokkos” rendszer, ahol a hőszivattyú minden alkatrésze (a melegvíz-tárolón kívül, amely az ingatlanban van beszerelve) egy külső hőszivattyú egységben található. Mivel egy monoblokk esetében nem szükséges, hogy F-gáz képesítéssel rendelkező személy vegyen részt a monoblokk fűtési rendszerre történő csatlakoztatásában, ezek kiváló megoldást jelentenek a legtöbb profi fűtésszerelő számára. Ők képesek lesznek csatlakozni a monoblokk rendszerre a ház fűtéskörével. Így csatlakoztathatnak a monoblokk rendszerre radiátorokat, de akár padlófűtést is. A monoblokk rendszerhez is szükséges puffertartályt szerelni az üzembiztonság miatt. A hőszivattyú gyártói a gyártói garancia miatt ragaszkodnak ahhoz, hogy a felszerelt hőszivattyú monoblokk beüzemelését csak a gyártó által elismert szakember vagy F-gáz képesítéssel rendelkező személy üzemelheti be. Ez a garancia feltétele.

A monoblokk rendszer általában kazán kiváltására használható. Előnye, hogy a szerelés miatti esetleges gázszivárgás a monoblokk miatt nem fordulhat elő, illetve néha jobb hatásfokkal üzemelhet mint a split rendszer. Minden egy tömbben van elhelyezve, összeépítve. Ennek az az oka, hogy a hőcserélőben lévő gáz rövidebb utat tesz meg a hő felvételétől a hő leadásig. Hátrányai, hogy nem telepíthető akárhova, a split rendszerekkel nagyobb a mozgástér, egy split rendszer kültéri és beltéri egysége között akár 30m távolság is lehet. A monoblokk rendszer célszerű a fűtési rácsatlakozási kör közelébe telepíteni. Telepítés nincs klíma- hőszivattyú telepítőhöz kötve, fűtés szerelő is telepítheti. Ellenben a beüzemeléséhez szükség van szakemberre.

Hőmérséklet-szabályozás.

Az alacsony hőmérsékletű monoblokk levegő-víz hőszivattyúk alacsonyabb hőmérsékletű vizet termelnek. Ezek a rendszerek nem termelnek olyan meleg vizet, mint egy hagyományos kazán, mivel általában legfeljebb 55°C körüli hőmérsékletet érnek el. Ezek a rendszerek tökéletesen illeszkednek az új építésű otthonokhoz, amelyek általában jól szigeteltek. Ahhoz, hogy a leghatékonyabbak legyenek, vagy nagyobb kapacitású esetleg K3 kivitelű radiátorokkal, vagy nagyobb számú radiátorral és/vagy padlófűtéssel működnek jól. A padlófűtés eleve alacsonyabb hőmérsékleten üzemel, ezért az ilyen helyekre, illetve ahol nagy hőleadási felület van, jól illeszthető a monoblokk hőszivattyúk.

A magas hőmérsékletű levegő-víz monoblokk hőszivattyúkat rosszul szigetelt vagy különösen nagy ingatlanokhoz tervezték, és olyanokba, ahol a meglévő radiátorok cseréje vagy a szigetelés javítása nem lehetséges. Ezek a néhány gyártó, által kínált magas hőmérsékletű hőszivattyúk akár 80°C-os vizet is képesek felmelegíteni. A monoblokk hőszivattyú mellett a split hűtési rendszer, illetve a beltéri HMV tartály jó kiegészítő lehet. A hőszivattyúkat a hozzájuk alkalmazott szoftverek, okos otthon kiegészítők, rendszertesztelő szoftverek teszik teljessé, és könnyen kezelhetővé. A wifi segítségével bárhonnan figyelemmel kísérhető a hőszivattyús rendszer működése, illetve be is tudjuk állítani a helyiségek hőfokát.

A monoblokk hőszivattyúk garanciális feltételei közé tartozik az éves karbantartás, erről is a gyártók rendelkeznek. Van, ahol elég évi egy karbantartás, van ahol több karbantartás az előírás. Ez a végfelhasználónak is érdeke, hiszen, ha eltömődnek a hőszivattyú lamellái, akkor romlik a teljesítmény, ez pedig a költségek emelkedésével járhat. A gyártók a megfelelő karbantartás mellett hosszú üzemidő ígérnek alacsony költségekkel. A hőszivattyúk napelemes rendszerre is köthetők és így megvalósulhat a hőn áhított 0 Ft-os rezsiszámla is. A monoblokk hőszivattyús telepítése nem klíma telepítőhöz kötött, de a beüzemelése igen, ehhez szükséges Fgáz azonosítóval rendelkező szakember.

Ha Önnek is hőszivattyúra van szüksége, akkor válasszon széles termék kínálatunkból vagy kérje szerelőink szakszerű segítségét akár már a tervezéshez is.

Vissza a tetejére